21 marca 2021 - niedziela ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 marca 2021

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Charakteryzujący się m.in. niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim oraz cechami dysmorfii, czyli zmian w wyglądzie. Oprócz tego w przebiegu choroby występuje szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają charakterystyczne fałdy nad powiekami, które sprawiają, że można je łatwo rozpoznać. Choroba zawdzięcza swoją nazwę odkrywcy - lekarz John Langdon Down zidentyfikował ją w 1862 roku.

Co roku organizatorzy na całym świecie 21 marca przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Tegoroczne obchody odbywają się w cieniu koronawirusa, dlatego nie ma dużych możliwości uczestniczenia w obchodach tego dnia.

 

Warto przytoczyć 6 elementarnych zasad stworzonych przez organizację Down Syndrome International:

  1. To, że ktos ma zespół Downa nie sprawia, że osoba jest niezdrowa.
  2. Zespół Downa to wada genetyczna, a nie choroba.
    1. Osoby z zespołem Downa mogą mieć różne problemy ze zdrowiem – tak samo jak my wszyscy, i tak samo jak my powinni mieć równoprawny dostęp do opieki medycznej.
    2. Dzisiejsza medycyna wyróżnia specyficzne dla osób z zespołem Downa problemy ze zdrowiem, wszelkie informacje i badania na ten temat są ogólnodostępne.
    3. Lekarze, terapeuci i oiekunowie powini zapoznać się z charakterystycznymi dla zD problamemi zdrowotnymi.
      1. Pracownicy służby zdrowia nie powinni dyskryminować osób z zespołem Downa poprzez:

-          odmawianie udzielania im pomocy lekarskiej,

-          tłumaczenie problemów zdrowotnych samym faktem posiadania przez pacjenta zespołu Downa,

-          branie pod uwagę tylko chorób charakterystycznych dla osób z zD

 

ABY WŁĄCZYĆ SIĘ W ODCHODY:

  • W ten wyjątkowy dzień zachęcamy wszystkich do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki,  za kolano lub tuż przy kostce, mogą być  z różnych, niepasujących do siebie par.
  • Poza skarpetkami można też założyć kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa. Charakter tego gestu jest wesoły i przyjazny!
    21 marca załóż dwie różne skarpetki, zrób zdjęcie i udostępnij je w sieci społecznościowej #SkarpetkoweWyzwanie
    Pokaż, że wspierasz wyjątkowe osoby z zespołem Downa i ich rodziny.
  • Dodatkowo pojedyńcza bruzda dłoniowa to znak rozpoznawczy osób z zespołem Downa.
    Stąd wziął się pomysł na akcję malowania na dłoni linii prostej w geście solidarności
    i pomocy. Każdy może się też włączyć do tej akcji, publikując zdjęcie na Instagramie i wstawiając odpowiedni hasztag #LiniaProsta

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Dziecko z zD

    Dziecko z zD